Loading...

🌟Sannan mietteitä ratsastuksesta🌟
Moikka!
Takana on kiva viikonloppu Kikan kurssien ja esterataharkkojen merkeissä, ja tulevana viikonloppuna harjoitellaan kouluratiksien merkeissä. Tallilla on kivaa pöhinää ja on ollut ilo seurata ratsukoiden kehittymistä ja harjoittelua. Ensimmäinen kuukauteni Primus Tallilla on ollut inspiroiva ja sopivasti haastava. Jaamme kaikkien Primuslaisten kanssa saman kiinnostuksen ja palon hevosia kohtaan sekä itsensä kehittämiseen hevosen parhaaksi. On mahtavaa päivittäin innostua oppilaiden kanssa niistä hyvistä askelista, jotka vievät kohti parempaa, kevyempää ja selkeämpää kommunikointia hevosen kanssa.
Ratsastamaan oppiminen on suuri haaste, jonka edessä kokee helposti myös voimattomuutta ja turhautumista. Turhautuminen on inhimillistä- ”miksi tämä nyt ei onnistu, en vain osaa, ei minusta ole tähän” on varmasti jokaiselle tuttu heikon hetken mantra. On paljon asioita, jotka vaativat lukemattomia toistoja ja keskittynyttä harjoittelua, jotta niissä kehittyy taitavaksi. Toisaalta on myös asioita, jotka voi korjata välittömästi! Esimerkiksi ohjasta myötääminen, katseen nostaminen niskasta tai nyrkkien kantaminen ei vaadi kuin uskallusta tehdä muutos ja toistaa korjaus samoin tein, kun huomaa lipsahtaneensa vanhaan tapaan. Muutos tuntuu usein alkuun vaikealta, mutta se on mahdollista, kun uskoo itseensä ja muistaa, että oman ratsastustaidon kehittäminen palvelee aina hevosta.
Treenasin myös itse viikonloppuna Kikan kurssilla muutoksia tuntumassa ja istunnassa. Heti, kun löysin tekemiseen keveyttä ja herkkyyttä palkitsi Calle sen rentoutumalla ja liikkumalla paremmin selän läpi. Tekikö mieleni siitä huolimatta aina haastavassa kohdassa vahingossa levittää käsiä tai hieroa pohkeella? Tietysti! Jouduinko korjaamaan asian monta kertaa? Kyllä! No, kannattiko? Todellakin! Jokainen ratsastuskerta alkaa aina alusta, ja on mahdollisuus kehittyä ja tehdä paremmin, kaikilla tasoilla ja kaikilla hevosilla. Kaikki me ratsastajat olemme samalla matkalla, ainoastaan eri vaiheissa.
Ratsastuksen taitoa on kehitetty tuhansien vuosien ja sukupolvien ajan, ja siitä huolimatta sekä laji että ymmärrys hevosesta kehittyvät yhä uuden tiedon ja tutkimuksen kautta. Aina löytyy siis opittavaa ja oivallettavaa! Primus Tallilla ammattiin koulutetut opettajat auttavat sinua tällä matkalla klassisen ratsastuksen periaatteiden mukaan. Meidän tavoitteenamme on aina, ja kaikilla tasoilla tyytyväinen, selän yli rennosti liikkuva hevonen, ja että jokainen ratsastaja pääsee nauttimaan onnistumisista omalla tasollansa ja omien tavoitteidensa mukaisesti. Kun keskityt korjaamaan niitä asioita, joihin voit nyt vaikuttaa, annat itsellesi mahdollisuuden kehittyä eteenpäin ja hevonen kiittää. Pienet korjaukset ovat asioita, mitä saa aikaiseksi jo yhden ratsastuskerran aikana, kun haastat itseäsi positiivisesti. Suuret oivallukset seuraavat perästä ajan kanssa tunteen ja taidon kehittyessä.
Nautitaan hyvistä askelista, uskotaan itseemme ja luotetaan systeemiin, sillä se vie eteenpäin haastavassa taitolajissa, jossa matka hevosen kanssa on aina tärkeämpi kuin määränpää.
Nähdään tallilla ja ratsastamisen iloa!
Sanna

Tallilla tapahtuu

Rataharjoitukset ja kilpailut

2025-02-14T15:07:37+00:00